הליך הפונדקאות

הליך הפונדקאות הינו הליך המשלב בתוכו פרוצדורה רפואית בו מבצעים תהליך הפריה בתנאי מעבדה. לאחר ההפריה, נוטלים מספר ביציות מופרות ומשתילים אותן ברחמה של אישה אחרת אשר נושאת עבור בני הזוג את ההיריון עד ללידה, ולאחר הלידה מוסרת את התינוק להורים המיועדים. את יתר הביציות המופרות, ניתן להקפיא לשימוש חוזר במידה וההיריון לא נקלט בפעם הראשונה או להיריון נוסף.

קיימת ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים אשר קובעת את הקריטריונים להתנהלות התהליך. יש צורך לקבל אישור מקדמי מהוועדה וכן אישור סופי לאחר הגשת התיק המלא הן של הפונדקאית והן של ההורים.

לאחר קבלת כל האישורים הנדרשים וחתימה על הסכם משפטי בין ההורים המיועדים לפונדקאית ניתן להתחיל בשלב ההכנה להיריון. בשלב זה מתחילים בטיפולי פוריות הכוללים: לפונדקאית- עיבוי רירית הרחם, טיפול הורמונלי מונע ביוץ (במידת הצורך ובהתאם להנחיות הרופא) ולאם המיועדת- טיפול לצורך הגברת הביוץ ולאחר מכן שאיבת ביציות.

שלב ההפריה וההיריון במסגרת הפריה חוץ גופית (IVF), הפונדקאית תעבור השתלת ביצית מופרית. ההסכם עם הפונדקאית כולל 6 ניסיונות של החזרת עוברים. קופת החולים של בני הזוג משתתפת במימון טיפול ההפריה החוץ גופית הנדרש, בכפוף ובהתאם לסל הבריאות וסוג הביטוח המשלים של בני הזוג. כל הטיפול הרפואי והמעקב הינו על ידי הרופא האישי המטפל בבני הזוג.

שלב הלידה – הלידה מתבצעת בבית חולים בישראל וכאשר התינוק נולד, ההורים מתאשפזים במחלקת יולדות על מנת להיות עם הרך הנולד. בעת הלידה ההורים המיועדים רשאים להיות בחדר הלידה בהסכמת האם הפונדקאית.

לאחר הלידה נערכות בדיקות של מערכת הרווחה, במטרה לתת את האישורים הנדרשים להכרה בהורים הביולוגים כהורים הפורמליים של התינוק. לאחר מכן, ובהסתמך על הוויתור של הפונדקאית על זכויות כל שהן ביחס לילד, ההורים המיועדים יכולים להגיש בקשה לבית המשפט למתן צו הורות לילד, לטובתם.

דילוג לתוכן