הליך הפונדקאות

הליך הפונדקאות הינו הליך המשלב בתוכו פרוצדורה רפואית בו מבצעים תהליך הפריה בתנאי מעבדה. לאחר ההפריה, נוטלים מספר ביציות מופרות ומשתילים אותן ברחמה של אישה אחרת אשר נושאת עבור ההורים המיועדים את ההיריון עד ללידה, ולאחר הלידה מוסרת להם את התינוק. את יתר הביציות המופרות, ניתן להקפיא לשימוש חוזר במידה וההיריון לא נקלט בפעם הראשונה או להיריון נוסף.

קיימת ועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים אשר קובעת את הקריטריונים להתנהלות התהליך. יש צורך לקבל אישור מקדמי מהוועדה וכן אישור סופי לאחר הגשת התיק המלא הן של הפונדקאית והן של ההורים המיועדים.

לאחר קבלת כל האישורים הנדרשים וחתימה על הסכם משפטי בין ההורים המיועדים לפונדקאית ניתן להתחיל בשלב ההכנה להיריון וטיפולי פוריות הכוללים תהליך של עיבוי רירית הרחם וטיפול הורמונלי מונע ביוץ לפונדקאית (זאת במידת הצורך ובהתאם להנחיות הרופא).

שלב ההפריה וההיריון במסגרת הפריה חוץ גופית (IVF), הפונדקאית תעבור השתלת ביצית מופרית. ההסכם עם הפונדקאית כולל 6 ניסיונות של החזרת עוברים. ההורים המיועדים יכולים לפנות לקופות החולים שלהם בבקשה להשתתפות במימון טיפול ההפריה החוץ גופית הנדרש, בכפוף ובהתאם לסל הבריאות וסוג הביטוח המשלים שלהם. כל הטיפול הרפואי והמעקב הינו על ידי הרופא האישי המטפל בהורים המיועדים.

שלב הלידה – הלידה מתבצעת בבית חולים בישראל וכאשר התינוק נולד, ההורים מתאשפזים במחלקת יולדות על מנת להיות עם הרך הנולד. בעת הלידה ההורים רשאים להיות בחדר הלידה בהסכמת האם הפונדקאית.

לאחר הלידה נערכות בדיקות של מערכת הרווחה, במטרה לתת את האישורים הנדרשים להכרה בהורים הביולוגים כהורים הפורמליים של התינוק. לאחר מכן, ובהסתמך על הוויתור של הפונדקאית על זכויות כל שהן ביחס לילד, ההורים יכולים להגיש בקשה לבית המשפט למתן צו הורות לילד, לטובתם.

דילוג לתוכן